Czarny Mercedes – Maria Dębska nago (ocena 5/10)
Najpierw napisał książkę, potem nakręcił film. Chyba tylko po to żeby rozebrać jedną z ładniejszych polskich aktorek.
W okupowanej Warszawie mecenas prowadzący kancelarię ukrywa pod przykrywką żony swoją najlepszą studentkę pochodzenia żydowskiego. Niebezpiecznie rodziną interesuje się wysoko postawiony niemiecki oficer.
Wymogiem kryminału jest jak najdłużej ukrywać rozwiązanie, a najlepiej zaskoczyć widza. Tym czasem w tym filmie karty pokazano są już w pierwszej scenie, przez co łatwo się domyślić kto dokonał zbrodni, a nawet z jakiego powodu. Zamiast ciekawej intrygi Majewski proponuje zawiłe retrospekcje, w dodatku nieudolnie przygotowane: dwóch panów siada w salonie i jeden drugiemu opowiada historię ostatniego roku. Do tego dochodzi bardzo słaba charakteryzacja postaci, z których nie wiadomo kto jest kluczowy: prawnik, dziewczynę, policjant prowadzący śledztwo, czy też niemiecki oficer. W dodatku niemiłosiernie się ciągnie, przynudzając coraz bardziej.
Ciekawe mogło być inne ukazanie sytuacji w okupowanej Warszawie. Film nie ukrywa tragicznej sytuacji: jest trup na ulicy getta i bestialstwo okupanta, ale jest także zwykłe życie: śledztwo, praca, lokal rozrywkowy w getcie. Majewski próbuje oddać klimat epoki zwracając uwagi na scenografię, kostiumy, wystrój wnętrz, akcent. Niestety widać braki budżetowe. Uważniejszy widz z Warszawy szybko się zorientuje, że całość nakręcono w trzech lokalizacjach na krzyż.
Do filmu zaangażowano ciekawy zestaw aktorski. Niestety po raz kolejny okazało się, że przy słabym scenariuszu i źle rozpisanych dialogach nawet najlepszy aktor nie daje rady. Co najwyżej wyróżniają się epizodyczne role trzecioplanowe Andrzej Seweryna i Bogusława Lindy. Na tym tle najlepiej wypadają mocne sceny erotyczne z Marią Dębską - nago na czele. Problem w tym, że ta nagość zupełnie nie ma odniesienia do fabuły. Majewski chyba nie zdaje sobie sprawy, że na gołe cycki już nikt do kina nie chodzi, a dodatkowo przysporzył sobie niespodziewanych krytyków.
Zalety:
odmienny obraz okupacji
oddany klimat czasu
sceny erotyczne
obsada
Minusy:
kompozycja fabuły
reżyseria scen
zagmatwane retrospekcje
nudna intryga
charakteryzacja bohaterów
brak napięcia
przeciągnięte
braki budżetowe
seksistowski wydźwięk
Zwiastun:
produkcja: Polska
data premiery: 4 października 2019
dystrybutor: Kino Świat
gatunek: kryminał
reżyseria i scenariusz: Janusz Majewski
zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
muzyka: Paweł Lucewicz
montaż: Milena Fiedler, Mariusz Kuś
scenografia: Andrzej Haliński
obsada: Maria Dębska, Artur Żmijewski, Aleksandar Milićević, Andrzej Zieliński, Andrzej Seweryn, Bogusław Linda, Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz