Boże Ciało – ksiądz Bielenia (ocena 7/10)
![](https://static.wixstatic.com/media/cfad83_be8bd37bce724917b4d8317162db881f~mv2.png/v1/fill/w_943,h_590,al_c,q_90,enc_auto/cfad83_be8bd37bce724917b4d8317162db881f~mv2.png)
Polski kandydat do Oscar. Film ważny, aczkolwiek niedopracowany scenariuszowo.
Przebywający w poprawczaku chłopak z ciężkim przestępstwem w przeszłości, pragnie zostać księdzem. Nie ma jednak na to szans z wyrokiem. Udaje się na Podkarpacie do pracy, gdzie wykorzystuje niedyspozycje miejscowego proboszcza. Społeczność małomiasteczkowo jest jednak bardzo skomplikowana, z uwagi na tragiczny wypadek jaki wstrząsnął mieszkańcami.
Film nie uwodzi widza. Bardzo powoli odkrywa tajemnice i prawdę. Wymaga skupienia, bo kluczowe informacje padają w najmniej spodziewanym momencie. Jednak zręczna reżyseria pozwala zaangażować się w historię, dzięki znakomitej w niektórych momentach dramaturgii scen. Co prawda realizm fabuły pozostawia wiele do życzenia i przebieg wypadków wydaje się mało prawdopodobny, jednak można to potraktować jako fikcję artystyczną mającą na celu uwypuklić ważne elementy. Należy do nich z pewnością obraz zakłamanej społeczności małomiasteczkowej. Także kwestie wiary, religii, obrzędów potraktowane są nadzwyczaj obiektywie. Jak ktoś się obawiał, chociaż po tytule czy też mało udanym zwiastunie, że to kolejny film niesprawiedliwie szkalujący Kościół, wiarę, czy też polski katolicyzm to może być spokojny. Tym razem potraktowano sprawę w mocny, ale przemyślany sposób.
Magnesem filmu jest charyzmatyczna rola główna Bartosza Bielenia, który gra w sposób niezwykle zaangażowany i wiarygodny, o co przy trochę naciąganym scenariuszu nie było łatwe. W dużej mierze ratuje swoją ekspresją rozwiązania fabularne. Szkoda jedynie, że nie zawsze dobrze słychać dialogi. Natomiast wizualnie: zdjęcia, montaż, jest to bardzo solidna produkcja. Oscara nie zdobędzie, ale to jeden z najlepszych polskich kandydatów ostatnich lat.
Plusy
dramaturgia scen
obraz małomiasteczkowej społeczności
emocjonujące odkrywanie prawdy
pełna charakteryzacja postaci
charyzmatyczny Bartosz Bielenia
obiektywny, chociaż w wielu punktach krytyczny, w kwestii Kościoła i polskiego katolicyzmu
zdjęcia i montaż
trafna nominacja oscarowa
sukces frekwencyjny
Minusy:
mało prawdopodobne elementy fabuły
wolno się rozkręca
słyszalność dialogów
niespodziewane ujawnianie kluczowych informacji (scena spowiedzi jak znienacka)
niepotrzebnie prowokacyjny zwiastun i tytuł
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 2019
premiera kinowa: 11 października 2019
dystrybucja: Kino Świat
gatunek: dramat
festiwale: zwycięzca festiwalu w Gdyni, nominacja do Oscara
reżyseria: Jan Komasa
scenariusz: Mateusz Pacewicz
zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
montaż: Przemysław Chruścielewski
scenografia: Marek Zawierucha
muzyka: Evgueni Galperine, Sacha Galperine
obsada: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Barbara Kurzaj, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat