„Babyteeth” – nastoletni nowotwór (ocena 5/10)
Kino „rakowe” w wersji artystycznej.
Nastolatka poznaje ekscentrycznego chłopaka na peronie. Jej rodzice uprawiają seks popołudniem. Sąsiadka poszukuje psa. Ten idylliczny obraz psuje fakt, że nastolatka jest ciężko chora, a blond włosy to tylko peruka ukrywająca łysinę po chemioterapii.
Nie jest to film o chorobie nowotworowej jakich wiele. To raczej impresja o ludziach, których taka tragedia dotknęła. W dalszym ciągu jednak zachowują się ekscentrycznie. Nie ma tutaj scen leczenia, oczekiwania na wyniki, czy też złudnych nadziei. Umieranie jest namacalne, jednak schodzi jakby na drugi plan. Aż do najlepiej skonstruowanej sceny duszenia. Cała reszta jest ciężkostrawna. Trudno polubić bohaterów, którzy są antypatyczni i zachowują nieprzekonująco w takich sytuacjach. Film jakby zmuszał widza do współcierpienia, bo jego oglądanie nie należy do przyjemności.
Wynika to także z formy. Wąskie kadry, urywane sceny, duszny klimat, pastelowa kolorystyka. Dialogi głównie bezsensowne, aktorstwo również mało przekonujące. W dodatku przeciągnięta końcówka. Można założyć, że to sposób na ukazanie tragedii rodzinnej. Jednak trafi jedynie do widza zasmakowanego w kinie artystycznym. Niezła ścieżka dźwiękowa to zbyt mało, aby zachęcić szerszą publiczność.
Należy jednak odnotować sukces jaki „Babyteeth” odniósł na Warszawskim Festiwalu Filmowym zajmując bardzo wysokie czwarte miejsce w Plebiscycie Publiczności. Na kinową dystrybucję musiał poczekać do kolejnych wakacji, ale poza seansami w kinach studyjnych nie ma co liczyć na popularność. Chyba że ładny plakat przyciągnie.
Plusy:
+ ścieżka dźwiękowa
+ scena duszenia
+ klimat
+ ciekawe podejście do trudnego tematu
+ plakat
Minusy:
- antypatyczni bohaterowie
- odrealniona narracja
- wąskie kadry, ucinane sceny
- przeciągnięty
- męczący
- nieprzekonujący
Zwiastun:
produkcja: Australia, USA
rok: 2019
dystrybucja: Best Film
data premiera: 7 sierpnia 2020
gatunek: dramat
festiwale: Wenecja, WFF2019 (4 miejsce w Plebiscycie Publiczności)
reżyseria: Shannon Murphy
scenariusz: Rita Kalnejais (na podstawie sztuki teatralnej)
zdjęcia: Andrew Commins
montaż: Stephen Evans
muzyka: Amanda Brown
obsada: Eliza Scanlen, Toby Wallace, Ben Mendelsohn, Essie Davis, Emily Barclay, Eugene Gilfedder