„Kingsajz” – szuflandia (ocena 7/10)
Jedna z kultowych komedii lat 80-tych, jakże smutnych w polskiej rzeczywistości, a jakże wesołych w twórczości filmowej.
Krasnoludki żyją w szuflandii pod jednym z warszawskich budynków w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Dzięki magicznej fiolce płynu mogą jednak uzyskać postać ludzką i przy użyciu napoju przypominającą Colę pozostać w naturalnym rozmiarze. Istnieją jednak naciski na upowszechnienie eliksiru, co spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem krasnoludów trzymających władzę …
Nie jest przypadkiem, że ta komedia stała się hitem końcówki lat 90-tych, smutnego okresu stanu wojennego i narastającego kryzysu ekonomicznego w Polsce. Ciekawy pomysł, z wieloma aluzjami społecznymi w tle. Sama narracja może nie jest doskonała, ale dzięki szybkiej akcji i barwnym, często z podtekstem erotycznym (słynna scena krasnoludka na nagiej kobiecie), postaciom - film ogląda się z przyjemnością. Nadrabia świetnymi tekstami, z których wiele weszło do potocznego języka („nie kop pana, bo się spocisz”).
Całkiem dobrze jest również realizacyjnie. Nawet jeżeli widać niedobory budżetowe, a współcześnie niektóre rozwiązania efektów specjalnych mogą razić. Wówczas jednak dopracowanie kostiumów, scenografia i pomysłowość techniczna sprawiały pozytywne wrażenie.
Z perspektywy czasu dobrze ogląda się ten film, tym którzy pamiętają te czasy – lata 80-te. Nawiązania do podziału społeczeństwa, pragnienia wolności, ograniczeń wobec poszczególnych grup społecznych stanowią wręcz wizytówkę okresu schyłku komunizmu w Polsce.
Plusy:
+ aluzje społeczne
+ żywa akcja
+ ciekawe pomysły
+ kultowe teksty
+ dopracowane kostiumy
+ zabawne efekty specjalne
+ erotyka
Minusy:
- za dużo postaci
- rwana narracja
- brak wyraźnego wątku dominującego
- naiwne i dziecinne
Zwiastun:
produkcja: Polska
rok: 1987
data premiery: 2 maja 1988
gatunek: komedia
reżyseria: Juliusz Machulski
scenariusz: Juliusz Machulski, Jolanta Hartwig
zdjęcia: Jerzy Łukaszewicz
montaż: Mirosława Garlicka
scenografia: Janusz Sosnowski
kostiumy: Małgorzata Braszka
obsada: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Grzegorz Heromiński, Joachim Lamża, Zbigniew Bielski, Leon Charewicz, Bronisław Wrocławski, Małgorzata Foremniak