„Blisko”: nastoletnia przyjaźń (ocena: 5/10 – za zbliżenia)
Kameralne kino dla koneserów, które znalazło swoje miejsce także w multipleksach.
Trzynastoletni bohater jest zafascynowany swoim rówieśnikiem. Wchodząc w okres dojrzewania stykają się jednak z otoczeniem nieakceptujących takiej bliskości.
Film dzieli się mniej więcej na dwie połowy ważnym zwrotem akcji. Pierwsza to historia przyjaźni wchodzącej w trudny etap dojrzewania chłopców. Ich bliskość zaczyna niebezpiecznie przyjmować podejrzaną skalę nasycenia. Druga połowa, po trudnym do jednoznacznego ogarnięcia suspensie, to konsekwencje wcześniejszych decyzji, w momencie gdy już nie da się zmienić ich konsekwencji. Dla jednych widzów ta pierwsza faza jest bardziej interesująca, dla innych może ta druga. A dla wymagających bardziej żwawej historii jedynie sam suspens pozostanie intrygującą zagadką (może ktoś wie co się naprawdę stało?).
Kameralny, monotonny film, wręcz snująca się narracja. Wzmocniona bliskim kamerowaniem – niezwykle umiejętnym, ale także trudnym w odbiorze. To kino dla koneserów. Pojawiło się nawet na pojedynczych seansach w multipleksach i to chyba nie był najlepszy pomysł.
Celowe niedopowiedzenia są cechą charakterystyczną tej produkcji i tego reżysera. Powodują, że nawet jak w trakcie seansu dominuje poczucie monotonii, to po zakończeniu film wywołuje dyskusje. Pewnie dla niektórych będzie to film o zrodzeniu się uczucia homoseksualnego. Sam bohater, a już na pewno reżyser, nie chciałby aby sprowadzać to na taki poziom dyskusji. Kontakty międzyludzkie kreowane na wczesnym etapie rozwoju emocjonalnego mają dużo szerszy wymiar. I ten film mógłby być przyczynkiem do takich rozważań, ale jest zbyt minimalistyczny aby porwać większą widownię.
Zalety:
+ dopracowane ujęcia
+ przekaz emocjonalny
+ mocny suspens
+ wiarygodne aktorstwo
+ wywołujący dyskusję
+ trafny tytuł
Wady:
- trudny w odbiorze
- pełen niedopowiedzeń
- przesadna kameralność
- zbyt długie wprowadzenie
- sprowadzenie do tematu homoseksualnego
Zwiastun:
tytuł oryginalny: Close
produkcja: Belgia, Holandia, Francja
rok: 2022
dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
premiera: 17 lutego 2023
gatunek: dramat
reżyseria: Lukas Dhont
scenariusz: Angelo Tijssens, Lukas Dhont
muzyka: Valentin Hadjadj
zdjęcia: Frank van den Eeden
montaż: Alain Dessauvage
scenografia: Eve Martin
kostiumy: Manu Verschueren
obsada: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker, Igor van Dessel, Kevin Janssens, Marc Weiss, Léon Bataille
Comentarios