„Camille” – fotograf wojenny (ocena 6/10)
Wojna w afrykańskiej republice z punktu widzenia obiektywu początkującej fotograf. Historia autentyczna i jednocześnie tragiczna.
Camille Lepage rozpoczyna swoja karierę fotograficzną od niezwykle trudnego wojennego tematu. Angażuje się w sprawę próbując zrozumieć zarzewie brutalności. Cieszy się jednak równolegle z faktu, że przy tak medialnej tematyce zdobędzie uznanie wśród wydawców.
Film przedstawia bardzo wyraziście postać bohaterki. Nie unika jednak także trudnych spostrzeżeń. Wielokrotnie fotografowie wojenni przekraczają granice ukazując zbyt okrutne szczegóły. Z drugiej strony może to poruszyć serca opinii publicznej, która akurat o wojnie w RŚA wiedziała niewiele. Twórcy próbują być obiektywni ukazując obie strony konfliktu, a także ich pretensje do bezstronnych obserwatorów, jakim są wojenni fotografowie. W filmie ukazane są również fragmenty pozawojenne (powrót reporterki do rodziny i pracowników biurowych), co ciekawie kontrastuje z afrykańską rzeczywistością.
Film opowiada autentyczną, dobrze znaną w środowisku historię. Jest niezwykle przekonujący, wręcz paradokumentalny. Dobrym pomysłem były chociażby przerywniki w postaci slajdów z ujęć fotograficznych. Dla napięcia jednak można było inaczej skomponować fabułę, unikając retrospektywy wyjaśniającej tragiczny koniec dziennikarki.
Plusy:
+ wyrazista bohaterka
+ paradokumentalna forma
+ obiektywny obraz konfliktu
+ kontrast ze środowiskiem europejskim
+ afrykańskie krajobrazy
Minusy:
- drastyczne sceny
- retrospekcyjna narracja
- spłycona końcówka
- brak szerszego kontekstu historycznego
- narracja wyjaśniająca w postaci opisów
Zwiastun:
produkcja: Francja
rok: 2019
gatunek: dramat
festiwale: Cannes, My French Film Festival 2021
· reżyseria: Boris Lojkine
· scenariusz: Boris Lojkine, Bojina Panayotova
· obsada: Nina Meurisse, Fiacre Bindala, Bruno Todeschini, Grégoire Colin, Augustin Legrand, Michel Zumstein
Comentarios