top of page

„Copa’71”: piłka nożna dla kobitek (ocena: 8/10 – za Meksyk)



Archiwalia sportowe odnalezione po pięćdziesięciu latach.

Międzynarodowy turniej sześciu narodowych zespołów kobiecych w piłce nożnej odbył się w 1971 roku w Meksyku. Został on wręcz wymazany z kart historii. A był największą imprezą sportową – finał zgromadził na stadionie Azteca ponad 100 tys. rozentuzjazmowanych widzów.

Produkcja odkrywa nieznana wiedzę. Nawet współczesne piłkarki nic nie wiedziały o meksykańskiej imprezie. Futbol kobiecy był wówczas uznawany za szkodliwy i nieuznawany przez międzynarodową federację. Mimo wszystko udało się zorganizować imprezę, która zgromadziła rzesze kibiców i stała się dla młodych sportsmenek przygoda życia.

 

Archiwalne nagrania odnalezione przez twórców filmu precyzyjnie oddają ówczesną atmosferę. Udało się również odnaleźć współcześnie uczestniczki tamtych wydarzeń, które z niemałym wzruszeniem opowiadają o swoich wspomnieniach.

 

Produkcja ukazuje archiwalne fragmenty meczów, okraszone współczesnymi wypowiedziami. Film jest świetnie zrealizowany, zmontowany. Oddaje emocje i atmosferę tej imprezy. Nawet gadające głowy nie przeszkadzają, bo już obecnie starsze kobiety opowiadają i tym turnieju z taką pasją jakby odbywał się kilka dni temu. Widz dodatkowo nie zna końcowych rozstrzygnięć, bo i skąd, dzięki temu podczas meczów może równie się emocjonować.

 

Pozytywną atmosferę burzy trochę wojujący feminizm. Zbyt wiele jest odnośników do niesprawiedliwego traktowania kobiecego futbolu. W praktyce jednak nawet współcześnie wydaje się, że jest to dyscyplina dedykowana mężczyznom.

 

Ciekawostką jest, że do komentarza z offu zaangażowały się dwie znakomity amerykańskie tenisistki – siostry Williams.

 

Wszystkie cele dobrego kina dokumentalnego zostały osiągnięte. Opowiedzianą mało znaną historię. Z wielka pasją i pozytywnym przesłaniem. Dodatkowo sprawiono niezwykłą frajdę uczestniczkom tamtych wydarzeń. Film prezentowany na festiwalu dokumentalnym, ale można po cichu liczyć na kinową dystrybucję. W końcu piłka nożna to polski sport narodowy.

 

produkcja: Wielka Brytania

rok: 2023

gatunek: dokument sportowo-feministyczny

festiwale: 21. Millennium Docs Against Gravity, MFF Toronto, MFF Londyn, IDFA Amsterdam

 

  • reżyseria: James Erskine, Rachel Ramsey

  • zdjęcia: Angela Zoe Neil

  • montaż: Arturo Calvete, Mark Roberts

  • występują: Brandi Chastain, Alex Morgan

  • narracja z offu: Venus Williams, Serena Williams

 

obejrzane z MM, w czwartek 16 maja 2024 roku, o godz. 20:15, w kinie Kinoteka w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page