top of page

„Crossing”: w poszukiwaniu utraconego transa (ocena 6/10 za Stambuł)


Zarówno w języku gruzińskim, jak i tureckim, nie rozróżnia się określeń na płeć. Ale tradycja jest silniejsza.
Emerytowana nauczycielka z młodym lekkoduchem wyruszają z Batumi do Turcji w poszukiwaniu transpłciowej Tekli wyrzuconej przez rodziców z domu.

Kameralne kino drogi, chociaż podróż ogranicza się do jednego miasta. Poszukiwanie zaginionego członka rodziny, utraconego przez kulturowe zacietrzewienie w przestrzeganiu kulturowych standardów. Nie mieści się w nich osoba transpłciowa, wyzwolona seksualnie. Temat uniwersalny, aczkolwiek w klimacie gruzińsko-tureckim nabiera specyficznego klimatu.

 

Szwedzki reżyser z korzeniami gruziński jest doskonałym obserwatorem. Ukazuje Stambuł w specyficznym świetle, z brudnymi budynkami i ulicami obsadzonymi prostytutkami. Potrafi jednak utrzymać poziom empatii, a ludzi skazanych na taki los w pewnym stopniu usprawiedliwia. Ciekawe są interakcje pomiędzy parą bohaterów: skrytą w sobie nauczycielką i ekstrawertycznym młodzieńcem. W Stambule dochodzą nowe postacie.

 

To kameralne kino, z powolną narracją. Dla amatorów produkcji wymagających cierpliwości i odnajdywania kulturowych smaczków. Dystrybuowany niszowo na pojedynczych seansach w kinach studyjnych powinien być atrakcją dla widzów gustujących w tego rodzaju kinie, ale także zainteresowanych kulturą turecką i gruzińską. Może jedynie końcówka nie pasuje do tego szablonu, a suspens jest zbyt pretensjonalny.

 

Dystrybutor pozostawił anglojęzyczny tytuł. Można go interpretować w trakcie filmu. Przekraczanie zarówno granic, kultur, jak i własnych ograniczeń. A świat jest uniwersalny. Jedna z najlepszych scen na lotnisku, gdy bohater jest zdziwiony że w wymarzonym innym kraju świat wygląda tak samo. Wielu Polaków miało podobnie, gdy wyrwało się z socjalistycznej Polski, a na Zachodzie czy w Stanach wcale nie było tak różowo jak się mogło wydawać.

 

Atuty:

+ empatyczne dla bohaterów

+ interakcje dialogowe

+ realne ukazanie rzeczywistości

+ bez uprzedzeń

+ obraz Stambułu

+ wieloznaczny tytuł oryginalny

 

Mankamenty:

- monotonne tempo

- przerysowana końcówka

- niszowa dystrybucja

 

produkcja: Szwecja, Dania, Francja, Turcja, Gruzja

rok: 2024

gatunek: dramat rodzinno-transseksualny w formacie kina drogi

premiera: 27 grudnia 2024

dystrybucja: Aurora Films

 

  • reżyseria, scenariusz: Levan Akin

  • zdjęcia: Lisabi Fridell

  • montaż: Levan Akin, Emma Lagrelius

  • scenografia: Igor Gabriel

  • kostiumy: Linn Eklund

  • obsada: Mzia Arabuli, Lucas Kankava, Deniz Dumanli, Nino Karchava, Levan Bochorishvili

 

obejrzane we wtorek 7 stycznia 2025 roku, o godz. 20:20, w Kinotece (z awarią napisów w trakcie)


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page