top of page

„Dalej jazda”: Trzy Korony (ocena 7/10 za Alzheimera)


Przyjemnie i zabawnie o arcysmutnym temacie, niestety powszechnym.
Starsze małżeństwo: on schorowany były transportowiec, ona doświadczona chorobą pamięci, wciąż mieszkają w swoim domu, mimo że syn, handlarz samochodami, widzi potrzebę stałej opieki.

Co prawda starszy mężczyzna jest z pozoru oschły i zgryźliwy, nawet sąsiadowi paczki nie chce przekazać, to jednak kocha swoją wieloletnią żonę, z którą ciężko się żyje ze względu na problemy z pamięcią: martwi się ona o Edwarda Gierka, wypomina romans z przed lat i nie kojarzy podstawowych faktów. Syn staruszków staje przed dylematem przekonania ich do przeprowadzki do domu opieki społecznej, gdzie mieliby zapewnioną stałą opiekę. Staruszkowie jednak mają wciąż swoje marzenia.

 

Film nie ukrywa codziennych problemów (nie tylko staruszków), ale stara się podchodzić do rzeczywistości w sposób ciepły i zabawny. Nie jest to łatwe. Szczególnie, że wielu widzów styka się z podobnymi problemami, albo utkwiły w ich pamięci z przeszłości. Nie ma prostych rozwiązań, a starość, choroby i śmierć są nieuniknione.

 

To co czyni tą produkcję naturalną są bardzo wiarygodnie rozpisane dialogi i przekonujące aktorstwo. Szczególnie główna rola żeńska Małgorzaty Rożniatowskiej, niezwykle trudna aktorsko, została odtworzona bardzo realnie. Narracja ma żwawe jak na staruszków tempo, nawet przeistacza się w kino drogi, z ładnymi polskimi widokami. Zawsze to lepsze od domu starców.

 

Mimo smutnych konstatacji produkcję ogląda się z przyjemnością. Chociaż są też sceny zbyt banalne, przerysowane i niepotrzebne. Całość jednak pozostawia nie tylko dobre wrażenie, co skłania do osobistych refleksji.

 

Atuty:

+ zabawnie o smutnych sprawach

+ wiarygodnie rozpisane dialogi

+ przekonujące aktorstwo

+ dobre tempo

 

Mankamenty:

- przerysowane sceny

- zbyt smutne jak na komedię

- nadużywanie w dialogach tytułu filmu

- czasami mało wyszukane poczucie humoru

 

produkcja: Polska

rok: 2024

gatunek: komediodramat rodzinno-życiowy

polska premiera: 3 stycznia 2025

dystrybucja: Monolith Films

 

  • reżyseria, scenariusz: Mariusz Kuczewski

  • zdjęcia: Mateusz Wajda

  • montaż: Marcin Konarzewski

  • muzyka: Paweł Skorupka

  • scenografia: Alicja Antoszczyk

  • kostiumy: Aleksandra Dzióbek

  • obsada: Marian Opania, Małgorzata Rożniatowska, Mariusz Drężek, Anita Sokołowska, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Wiktor Zborowski, Bartłomiej Firlet, Magdalena Schejbal, Bartłomiej Magdziarz, Mateusz Banasiuk

 

obejrzane w czwartek 17 stycznia 2025 roku, o godz. 20:40, w kinie Cinema City Arkadia


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page