„Działa Nawarony” – Alistair MacLean
Książka wojenna, której sławy dodał kultowy film.
Podczas II Wojny Światowej na greckiej wyspie Nawarona, opanowanej przez hitlerowców, w górzystej jaskini zainstalowano potężne działa, które utrudniały ewakuację brytyjskich żołnierzy. W straceńczą akcję sabotażową zostaje zaangażowanych pięciu żołnierzy wyspecjalizowanych w konkretnych, niezbędnym do powodzenia planu umiejętnościach, pod dowództwem słynnego nowozelandzkiego wspinacza górskiego.
Klasyka literatury wojennej. Zwięzła powieść ukazująca losy i nadludzki wysiłek piątki straceńców. Uroku całej akcji nadają dialogi okraszone humorem, mimo często beznadziejnej wręcz sytuacji. Widoczna jest również praktyczna znajomość realiów wojennych, co wynika z faktu że pisarz brał udział w II Wojnie Światowej w brytyjskiej marynarce.
Powieść podzielona jest na kilkunastostronnicowe rozdziały. Obejmuje okres zaledwie kilkudziesięciu godzi. Wystarcza to jednak autorowi do kompleksowej charakteryzacji bohaterów. Książka obfituje w dialogi, ale także szczegółowe opisy. Trochę trudno się zorientować w topografii samej wyspy, a niestety mapki są dopiero po ostatnim rozdziale.
Można jeszcze ponarzekać na zbyt szybkie tempo akcji i odrealnienie rzeczywistości, co jednak jest charakterystyczne dla powieści i filmów sensacyjno-wojennych.
Jak wiadomo na podstawie książki powstał film, który stanowi klasykę kina wojennego i jeden z najpopularniejszych filmów dla szerokiej widowni.
Przeczytane podczas #zostanwdomu w dniach 14-17 marca 2020.
#READLIST2020 11/52
#KolekcjaGazetyWyborczej 11/40
Comments