„Emigranci”: ze Szwecji do Ameryki (ocena: 7/10 – za Minnesottę)
Kompleksowa historia rodzinnej emigracji sprzed blisko dwóch wieków.
Połowa XIX wieku. Biedna szwedzka rodzina rozważa wyjazd do Ameryki.
Historia opowiada zarówno pobyt na ojczystej szwedzkiej ziemi, trudną podróż statkiem, jak i walkę o przetrwanie w nieznanym kraju. To pozwala porównać warunki życia, ze współczesnego punktu widzenia skrajnie ubogie, a tym samym ocenić podejmowane decyzje. Warunki materialne nie są jedynym aspektem. Dochodzą więzi rodzinne i poczucie przywiązania do ojczystych stron. A to czasy gdy korespondencja ograniczona była do listów przychodzących po kilku miesiącach. Bohaterka jest jak roślina wyrwana z korzeniami, co symbolizuje przywiezione ze Szwecji drzewko jabłoni.
To opowieść o bohaterskiej kobiecie. Co prawda inspiratorem emigracji jest mężczyzna, ale to na nią spływa ciężar wychowania dzieci i radzenia sobie z niedogodnościami losu. A lekko nie ma: ani w Szwecji, ani na statku, ani po przybyciu do wymarzonej przez jej męża Ameryki.
Nawet jeżeli opowieść jest szablonowa i przewidywalna to angażuje. Zawdzięcza to drobiazgowej realizacji. Zarówno sceneria, jak i kostiumy są przemyślane. Przekonująca jest również gra aktorska – nie widać współczesnych aktorów, a postacie sprzed blisko dwustu lat.
Film miał pecha do dystrybucji kinowej. Mimo ustalonej daty premiery praktycznie nie pojawił się na dużym ekranie (chyba że w Falenicy), a miał po temu wszelkie predyspozycje. Słabo radzi sobie także w drugim obiegu, bo jak inaczej ocenić dystrybucję na platformie cda. A w obliczu współczesnych dyskusji o emigracji, której historię nadmieniono na zdjęciach w trakcie napisów końcowych, byłby tematem do dyskusji dlaczego ludzie decydują się na zmianę życia i jakie ma to konsekwencje.
Zalety:
+ poruszająca historia imigranckiej rodziny
+ punkt widzenia kobiety
+ dopracowane realizacyjne
+ przekonujące aktorstwo
Wady:
- szablonowy scenariusz
- białoczarni bohaterowie
- zbyteczna narracja z offu
- niszowy polski dystrybutor
tytuł oryginalny: Utvandrarna
produkcja: Szwecja, Dania, Nowa Zelandia, Norwegia
rok: 2021
gatunek: dramat uchodźczy
dystrybucja: Vivarto
polska premiera: 23 września 2022 (???)
platforma: cda
reżyseria: Erik Poppe
scenariusz: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen na podstawie powieści Vilhelma Moberga
obsada: Lisa Carlehed, Gustaf Skarsgård, Tove Lo, Sofia Helin, Laurence Kinlan, Rasmus Lindgren, Fredrik Høyer, Lena Strömdahl, Nova Salmi-Wikander, Stig Henrik Hoff
コメント