top of page

„Emigranci”: ze Szwecji do Ameryki (ocena: 7/10 – za Minnesottę)

  • Zdjęcie autora: Andrzej
    Andrzej
  • 28 lip 2023
  • 2 minut(y) czytania

Kompleksowa historia rodzinnej emigracji sprzed blisko dwóch wieków.

Połowa XIX wieku. Biedna szwedzka rodzina rozważa wyjazd do Ameryki.

Historia opowiada zarówno pobyt na ojczystej szwedzkiej ziemi, trudną podróż statkiem, jak i walkę o przetrwanie w nieznanym kraju. To pozwala porównać warunki życia, ze współczesnego punktu widzenia skrajnie ubogie, a tym samym ocenić podejmowane decyzje. Warunki materialne nie są jedynym aspektem. Dochodzą więzi rodzinne i poczucie przywiązania do ojczystych stron. A to czasy gdy korespondencja ograniczona była do listów przychodzących po kilku miesiącach. Bohaterka jest jak roślina wyrwana z korzeniami, co symbolizuje przywiezione ze Szwecji drzewko jabłoni.


To opowieść o bohaterskiej kobiecie. Co prawda inspiratorem emigracji jest mężczyzna, ale to na nią spływa ciężar wychowania dzieci i radzenia sobie z niedogodnościami losu. A lekko nie ma: ani w Szwecji, ani na statku, ani po przybyciu do wymarzonej przez jej męża Ameryki.


Nawet jeżeli opowieść jest szablonowa i przewidywalna to angażuje. Zawdzięcza to drobiazgowej realizacji. Zarówno sceneria, jak i kostiumy są przemyślane. Przekonująca jest również gra aktorska – nie widać współczesnych aktorów, a postacie sprzed blisko dwustu lat.


Film miał pecha do dystrybucji kinowej. Mimo ustalonej daty premiery praktycznie nie pojawił się na dużym ekranie (chyba że w Falenicy), a miał po temu wszelkie predyspozycje. Słabo radzi sobie także w drugim obiegu, bo jak inaczej ocenić dystrybucję na platformie cda. A w obliczu współczesnych dyskusji o emigracji, której historię nadmieniono na zdjęciach w trakcie napisów końcowych, byłby tematem do dyskusji dlaczego ludzie decydują się na zmianę życia i jakie ma to konsekwencje.


Zalety:

+ poruszająca historia imigranckiej rodziny

+ punkt widzenia kobiety

+ dopracowane realizacyjne

+ przekonujące aktorstwo


Wady:

- szablonowy scenariusz

- białoczarni bohaterowie

- zbyteczna narracja z offu

- niszowy polski dystrybutor


tytuł oryginalny: Utvandrarna

produkcja: Szwecja, Dania, Nowa Zelandia, Norwegia

rok: 2021

gatunek: dramat uchodźczy

dystrybucja: Vivarto

polska premiera: 23 września 2022 (???)

platforma: cda


  • reżyseria: Erik Poppe

  • scenariusz: Anna Bache-Wiig, Siv Rajendram Eliassen na podstawie powieści Vilhelma Moberga

  • obsada: Lisa Carlehed, Gustaf Skarsgård, Tove Lo, Sofia Helin, Laurence Kinlan, Rasmus Lindgren, Fredrik Høyer, Lena Strömdahl, Nova Salmi-Wikander, Stig Henrik Hoff

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page