top of page

„Fremont”: Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ocena 5/10 za Afgankę)


Niszowe, niezależne kino amerykańskie w stylu Jarmuscha – tyle że jeszcze monotonniejszym.
Protagonistka jest Afganką, która pracowała jako tłumaczka dla armii amerykańskiej. Po przejęciu władzy przez talibów szczęśliwie wyleciała z rodzimego kraju. W Stanach zatrudniona została jako osoba przygotowująca teksty do wróżb w ciasteczkach chińskich restauracji.

Tematyka ciekawa, aktualna i oryginalna. Jak do tej pory nie powstał film o skutkach rozpaczliwej ucieczki Amerykanów z Afganistanu, tuż na początku kadencji Bidena. Interesujący jest również motyw tworzenia wróżb do ciasteczek.

 

Jednak forma pozostawia wiele do życzenia. Przegadane, monotonne, z celowo męczącą formą: czarnobiałą i  kwadratowym metrażem. Szkoda, bo potencjał zbudowania głównej bohaterki był spory. Ale jak ktoś ma takie ciągoty to robi filmy dla mikroskopijnej populacji.

 

W Polsce film wszedł do dystrybucji na pojedyncze seanse. Akurat można go obejrzeć w nowym kinie otwartym w ramach kompleksu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Sam budynek wielokrotnie krytykowany, ale nową salę kinową w centrum Warszawy należy odnotować pozytywnie. Co prawda jest wiele niedociągnięć, widzowie musieli czekać na deszczu aby otworzono drzwi, a i z wydrukiem biletów był problem. Ale sama sala jest wygodna i obszerna. Wydaje się jedynie, że za słabo wyciszona, może nawet problemem jest przebiegająca w pobliżu linia metra.

 

Atuty:

+ Afganka jako protagonistka

+ dla zwolenników kina niezależnego

+ wizyta w nowym kinie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

 

Mankamenty:

- monotonne

- przegadane

- niszowa dystrybucja

 

produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: dramat ciasteczkowo-społeczny

polska premiera: 24 stycznia 2025 roku

dystrybucja: Żółty Szalik

festiwale: MFF w Karlowych Warach, RomeFilmFest

 

  • reżyseria: Babak Jalali

  • scenariusz: Carolina Cavalli, Babak Jalali

  • zdjęcia: Laura Valladao

  • muzyka: Mahmood Schricker

  • montaż: Babak Jalali

  • scenografia: Rob Riutta

  • kostiumy: Caroline Sebastian

  • dźwięk: Giancarlo Rutigliano, Stefano Grosso, Nixon Sanchez

  • obsada: Anaita Wali Zada, Jeremy Allen White, Gregg Turkington, Hilda Schmelling, Avis See-tho, Siddique Ahmed, Taban Ibraz, Timur Nusratty, Eddie Tang

 

obejrzane w środę 29 stycznia 2025 roku, o godz. 18:00, w kinie KinoMuzeum w warszawskim (przepłaconym?) kompleksie Muzeum Sztuki Nowoczesnej


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page