"Historia jednej zbrodni" – bezkarny kat (6/10 za Markową)
Beatyfikacja rodziny Ulmów to okazja do filmów ukazujących szerszy wymiar niewyobrażalnej tragedii.
Wymordowanie przez Niemców rodziny z podrzeszowskiej wsi za ukrywanie Żydów odbiło się szerokim echem. Po wojnie przeprowadzono śledztwo skierowane wobec napotkanego w Czechosłowacji wykonawcy rozkazów. Wskazywał od na decyzję Niemca sprawującego swoją funkcję w Leżajsku.
Ten dokument o zbrodni we wsi Markowa dotyczy przede wszystkim tego co wydarzyło się po wojnie. Inspiracją był list jaki przyszedł od córki kata z Leżajska. Kobieta zupełnie nieświadoma zbrodniczej działalności swojego ojca. Okazało się, że po wojnie został on powszechnie szanowanym obywatele, sprawującym wysoką funkcję w jednym z niemieckich miasteczek. Twórcy filmu dotarli do burmistrza, który obecnie sprawuje w miasteczku. On również nie wiedział o przeszłości jednego z mieszkańców miasta. Ale przynajmniej podszedł do tematu empatycznie odwiedzając muzeum powstałe we wsi Markowa oraz godząc się na tablicę informującą o prawdziwym obliczu zbrodniarza.
Film dotyka także tematyki fałszu, jaki często pojawia się w dyskursie publicznym, wspierane przez ośrodki Żydowskie i Niemieckie. Kłamstwo o fakcie wymordowania przez mieszkańców Markowej pozostałych po zbrodni na Ulmach Żydów zaczęło żyć swoim trybem, pomimo że nie miało żadnych potwierdzeń w faktach. Niestety proceder oczerniania Polaków jest powszechny i zasłania prawdą historyczną o bohaterskiej postawie większości społeczeństwa.
Sama zbrodnia w Markowej opisana jest słowami Prezydenta Polski Andrzej Dudy, który w trakcie przemówienia podczas otwarcia muzeum w swój charakterystycznie emocjonalny sposób ukazywał szczegóły niemieckiego bestialstwa.
Film pojawił się w kinach i telewizji ze względu na zakończenie procesu beatyfikacyjnego. Stanowi uzupełnienie innej produkcji „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, która bardziej dotykała okresu sprzed zbrodni.
Zalety:
+ szokujące następstwa zbrodni wojennych
+ fałszowanie historii polskiej pomocy Żydom
+ wykorzystanie pojawiających się nowych materiałów (list córki kata)
+ postawa burmistrza niemieckiej miejscowości
Wady:
- monotonna forma dokumentalna
- słaba dystrybucja kinowa
produkcja: Polska
rok: 2023
gatunek: dokument historyczno-biograficzny
premiera: 9 czerwca 2023
dystrybucja: Rafael Film
reżyseria, scenariusz: Mariusz Plis
zdjęcia: Andrzej Jaskowski, Piotr Zborowski, Wojciech Jachymiak
obejrzane w nocy z 9 na 10 września z emisji w TVP
Comments