„Holy Spider”: czyściciel (ocena: 7/10 za islam)
Szokujący obraz stosunków społecznych w islamie. Niestety prawdziwy.
Do stojącej przy ulicy prostytutki podjeżdża mężczyzna na motorze. Zabiera ją do domu, gdzie dochodzi do brutalnego uduszenia. Całym miastem wstrząsa seria morderstw.
Podejście w religii muzułmańskiej do kobiet jest znane i powszechnie krytykowane. Jednak skala okrucieństwa i fakt przyzwolenia, przekazany w opowiadanej historii, może by dla każdego szokującego. Można od początku podejrzewać iż jest to oparte na faktach, ale nietypowo zostaje to ujawnione dopiero w finale. Co jeszcze bardziej wzmacnia przekaz.
Sam film jest skrzyżowaniem dramatu z kryminałem. Jest tutaj śledztwo, także prywatne, jest także tak lubiany w kinie proces sądowy. Wszystko to jednak jest tłem dla dramatu społecznego ukazującego patologię społeczną. Dobrze jednak, że film może trafić do szerszej publiczności, także takiej która gustuje w kinie kryminalnym, nudząc się na dramatach społecznych. Bo dzięki temu patologia współczesnego islamu dotrze do większego grona odbiorców.
Atutem europejskiej, ale tworzonej przez twórców pochodzących z Iranu lub mających arabskie korzenie i w języku perskim, produkcji jest wyrazistość bohaterów i wydarzeń. Nawet jeżeli w pewnym momentach, szczególnie w końcówce - można dostrzec przerysowania, a sama zagadka kryminalna jest przedwcześnie rozwiązana, to przekaz jest autentyczny i niezwykle silny. Zasługa w tym także arabskich aktorów zaangażowanych do bądź co bądź europejskiej produkcji. Ale wiadomo, że w Iranie taki film nie mógłby powstać.
W Europie film został szybko dostrzeżony. W Polsce trochę czekał na premierę, ale za to został wprowadzony, jak na taką produkcję, dosyć szeroko. I co najważniejsze dystrybutor nie zmienił niezwykle trafnego tytułu, a całość promuje zachęcającym plakatem.
Zalety:
+ obraz islamskich postaw społecznych
+ kryminalna narracja
+ wyrazistość bohaterów
+ wiarygodne aktorstwo
+ trafny tytuł
+ ciekawy także dla widzów gustujących w kinie kryminalnym
+ wykorzystanie języka perskiego
+ nagrody i szeroka dystrybucja okraszona trafnym tytułem i zachęcającym plakatem
Wady:
- drastyczne sceny
- za szybko rozwiązana zagadka kryminalna
- mało wiarygodne sekwencje finałowe
- trudno rozpoznawalne arabskie twarze
Zwiastun:
rok: 2022
produkcja: Dania, Niemcy, Szwecja, Francja
dystrybucja: Gutek Film
premiera: 3 marca 2023
gatunek: dramat / kryminał / thriller
festiwale: Cannes (Złota Palma dla najlepszej aktorki), Nowe Horyzonty
reżyseria: Ali Abbasi
scenariusz: Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
zdjęcia: Nadim Carlsen
montaż: Hayedeh Safiyari, Olivia Neergaard-Holm
muzyka: Martin Dirkov
obsada: Mehdi Bajestani, Zahra Amir Ebrahimi, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Alice Rahimi, Sina Parvaneh, Nima Akbarpour, Sara Fazilat
Comments