top of page

"Jedna dusza” – pijany Górny Śląsk (8/10 za Ogrodnika)


Ten film jest jak uderzenie kilofem w głowę. Patologia na 100%.

Trzydziestoletni górnik Alojz, pracujący w kopalni Knurów, ma poważny problem z alkoholem. Agresja wobec żony i dzieci staje się nie do zniesienia. Wydaje się, że już gorzej być nie może, a zapewnienia o poprawie można włożyć w opowieści nałogowego alkoholika.

Obskurne mieszkanie na Śląsku. Pijany mąż wracający z pracy w kopalni. Umęczona żona i trójka małych dzieci. Teściowa również alkoholiczka. Znikąd nadziei. Zapewnienia męża, że przestanie pić pryskają na pierwszych lepszych urodzinach. W dodatku niebezpieczna praca w kopalni. Nie ma nadziei w tej beznadziei.


Film niczego nie ukrywa. Wprost przeciwnie. Niektóre sceny są nadzwyczaj wiarygodne. Nawet takie, które zazwyczaj kino zmiękcza. Widz musi więc zmierzyć się z prawdziwą gehenną, głównie żony górnika. Pewnym oddechem są retrospekcje z dzieciństwa bohaterów. I może jakaś iskierka nadziei w tej beznadziei.


Wiarygodnie odnajdują się w tym aktorzy. Rola Dawida Ogrodnika to mistrzostwo świata – ten facet potrafi wszystko zagrać przejmująco. Na drugim planie są również rarytasy, a śląska Małgorzata Gorol dla wielu będzie równie przejmująca. Ważną rolę ma Dorota Kolak – matka Polka alkoholowa, to ona rozpoczyna żywot Alojzego i prowadzi go do tragedii, mimo dobrych intencji.


To także solidny film realizacyjnie. W wielu scenach zastosowano ciekawe ujęcia. Ważna jest również wiarygodna scenografia, mimo że sprowadza się ona do obskurnych obrazów poziomu życia mieszkańców Śląska.


Niestety film nie zyskał uznania krytyków (acz opinie widzów są bardziej stonowane). Może nie zetknęli się z prawdziwą patologią, a może reżysera wrzucają do produkcji które zostały ośmieszone („Kac Wawa”). Produkcja skazana na pojedyncze seanse przejdzie przez kina niezauważona. Ludzie którzy doświadczają podobnych przeżyć i tak nie bywają w kinach, a nawet telewizora w domu nie mają – bo ojciec rodziny przepił.


Zalety:

+ mocny przekaz

+ realistyczny obraz patologii

+ wiarygodne dialogi

+ retrospekcje z dzieciństwa

+ rola Ogrodnika

+ iskierka nadziei w beznadziei

+ ciekawe ujęcia


Wady:

- przesadnie realistyczne sceny

- pesymistyczny obraz życia górniczej rodziny

- stereotypowe uproszczenia (kolęda)

- negatywne recenzje

- niszowa dystrybucja


produkcja: Polska

rok: 2023

gatunek: dramat patologiczno-alkoholowo-górniczy

premiera: 24 listopada 2023

dystrybucja: Kino Świat

festiwale: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023, EnergaCamerimage


  • reżyseria, scenariusz: Łukasz Karwowski

  • zdjęcia: Adam Bajerski

  • montaż: Cezary Grzesik, Filip Kovcin, Karolina Nadolna

  • scenografia, kostiumy: Weronika Karwowska

  • muzyka: Piotr Komorowski

  • obsada: Dawid Ogrodnik, Małgorzata Gorol, Dorota Kolak, Tomasz Schuchardt, Katarzyna Bargiełowska, Kamil Studnicki, Dariusz Chojnacki, Łukasz Makowski, Przemysław Adamski, Leon Karwowski, Małgorzata Adamska, Joanna Król


obejrzane z MM, w poniedziałek 27 listopada 2023 o godz. 19:30, w kinie Cinema City Promenada

Opmerkingen


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page