top of page

„Kolonia nr 5”: paryskie blokowisko (ocena 5/10 za burmistrza)



Wnikliwa acz surowa wiwisekcja stosunków społecznych współczesnego Paryża.

Mieszkańcami bloku na obrzeżach Paryża są przede wszystkim imigranci, żyjący często w bardzo trudnych warunkach. Władzę obejmuje nowy burmistrz, przed którym stoją wyzwania unormowania sytuacji.

Produkcja porusza wiele wątków: od trudnej doli najbiedniejszych po knowania na szczytach władzy. Stara się w tym być obiektywny, chociaż zapewne sympatia stoi po stronie imigrantów. Już od pierwszej sceny – katastrofy podczas uroczystości wyburzenia bloku podkreślana jest nieudolność i nadużycia władzy. Z drugiej strony los biedniejszych jest po części ich winą, bo ich obraz też jest momentami krytyczny. Taka wizja mogłaby wciągnąć gdyby nie chaos narracyjny, przeskakiwanie z wątku na wątek i surowa forma – mało zachęcająca do śledzenia losów bohaterów.

 

Sytuacja społeczna we Francji, w Paryżu w szczególności, skłania do refleksji i przenoszenia historii na ekran filmowy. Reżyser Lady Ly, z korzeniami afrykańskimi, zasłynął poprzednim filmem „Nędznicy”. Ten wydaje się wtórny i nie wzbudza już tak wielkiego zainteresowania, chociaż wyraźnie w nim widać autobiograficzne doświadczenia. Surowa, mało przystępna forma jest także konsekwencją osoby reżysera. Film bardzo przypomina kino afrykańskie: poruszające trudne tematy, jednak zbyt chaotyczne aby zaangażować się w losy prezentowanych wątków.

 

Dystrybutor M2 Films zachęcony sukcesem „Nędzników” przeszarżował. Seanse w multipleksach okazały się fiaskiem – to jeden z tych filmów które można było obejrzeć w samotności.

 

Atuty:

+ problematyka społeczna

+ próba obiektywnego podejścia do napięć społecznych

+ autobiograficzne przemyślenia reżysera

+ ujęcia paryskich blokowisk

 

Mankamenty:

- zbyt wiele wątków

- chaotyczna narracja

- mało angażujące

- nieczytelne przemiany bohaterów

- wtórne do poprzedniej produkcji reżysera

 

tytuł oryginalny: Bâtiment 5

produkcja: Francja

rok: 2024

gatunek: dramat społeczno-polityczny

polska premiera kinowa: 22 listopada 2024 roku

dystrybucja: M2 Films

festiwale: Toronto, Tofifest

 

  • reżyseria: Ladj Ly

  • scenariusz: Ladj Ly, Giordano Gederlini

  • zdjęcia: Julien Poupard

  • montaż: Flora Volpelière

  • obsada: Alexis Manenti, Jeanne Balibar, Steve Tientcheu, Aristote Luyindula, Anta Diaw, Aurélia Petit, Jeanne Balibar, Judy Al Rashi, Mohamad Al Rashi, Djeneba Diallo

 


obejrzane w poniedziałek 2 grudnia 2024 roku, o godzinie 21:10, w kinie Cinema City Sadyba Best Mall

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page