„Kubi”: okrucieństwa ściętej głowy (ocena 5/10 za dekapitacje)
Szesnastowieczna Japonia wstrząśnięta buntem i brutalnym jego konsekwencjami.
Sam kontekst historyczno-wojenny opowiadany jest głównie w formie napisów. Przez co jest mało zrozumiały, chyba że dla nielicznych widzów zaznajomionych z japońską historią. Film operuje scenami bardziej kameralnymi, których głównym motywem jest niezrozumiale nadmierne, wręcz cyniczne okrucieństwo. Sceny dekapitacji biją nomen omen na głowę. Docenić należy sposób ich realizacji: wydają się bowiem realistyczne. Ale jedyne co robią to szokują mniej odpornych widzów, bo że takie praktyki w Japonii opartej na ideologii seppuku były na porządku dziennym, nie jest niczym odkrywczym.
Takeshi Kitano ma wiele produkcji na koncie i to doświadczenie reżyserskiej jest widoczne. Gubi go jednak zbytnie zaangażowanie, odpowiada za reżyserię i scenariusz powstały na podstawie jego powieści, współtworzy montaż, gra jedną z głównych ról. Wyraźnie zabrakło tutaj dystansu do tematyki. Przez co film zrobił karierę jedynie w rodzimej Japonii.
Kino japońskie nie należy do niszowego. Filmy o samurajach dobrze się sprzedają, a w Polsce nawet szczyt popularności odnotował serial „Shogun”. Jednak tym razem produkcja doświadczonego reżysera trafiła do kin z dużym opóźnieniem (zapewne spokojnie do odnalezienia w mniej legalnych zasobach Internetu) i w niszowej dystrybucji jednego seansu dziennie w małej salce warszawskiej Kinoteki. Jednak dzięki temu można mieć niepowtarzalną obecnie już szansą obejrzenia filmu przy pełnej widowni, co też jest jakimś ciekawym doświadczeniem. Pomimo realistycznie zrealizowanych okrutnych scen – nikt nie wyszedł.
Atuty:
+ realny obraz tradycji samurajskich
+ dla amatorów japońskiej historii
+ dopieszczone realizacyjnie pod względem charakteryzacji, kostiumów i scenografii
+ uwiarygodnione technicznie sceny dekapitacji
+ komplet publiczności na seansie
Mankamenty:
- mało interesujący kontekst historyczny
- opowiadanie napisami
- nie angażujące
- dla mniej odpornych widzów zbyt drastyczne
- monotonna narracja
- przeciągnięte
- spóźniona niszowa dystrybucja
produkcja: Japonia
rok: 2023
gatunek: dramat wojenno-historyczno-samurajski
polska premiera: 24 stycznia 2025 roku
dystrybucja: 9th Plan
reżyseria: Takeshi Kitano
scenariusz: Takeshi Kitano na podstawie własnej powieści
zdjęcia: Takeshi Hamada
muzyka: Tarô Iwashiro
montaż: Takeshi Kitano, Yoshinori Ohta
scenografia: Yukiharu Seshimo
dźwięk: Yasuo Takano
obsada: Takeshi Kitano, Hidetoshi Nishijima, Ryô Kase, Shidô Nakamura, Yûichi Kimura, Ken'ichi Endô, Masanobu Katsumura, Kenta Kiritani, Makoto Ôtake, Tadanobu Asano, Kanji Tsuda
obejrzane w poniedziałek 27 stycznia 2025 roku, o godz. 20:50, w kinie Kinoteka na małej sali numer 5 – przy komplecie publiczności
Comments