top of page

„Mr. K”: hotel bez wyjścia (ocena: 7/10 za dźwięki)

  • Zdjęcie autora: Andrzej
    Andrzej
  • 1 dzień temu
  • 2 minut(y) czytania

Klaustrofobiczna wizja dźwiękowej paranoi.
Wędrujący iluzjonista zatrzymuje się w obskurnym hotelu, gdzie napotyka nietypowe postacie i doświadcza surrealistycznych efektów dźwiękowych.

Sytuacja bez wyjścia - dosłownie. Bohater, iluzjonista ukazujący ruchy planet, wpada w paranoję. Powodem są efekty dźwiękowe, dziwne postacie oraz wystrój miejsca, w którym planował spędzić noc. W pewnym momencie odnosi wrażenie, że budynek się kurczy, co potęguje jego klaustrofobię. Równie istotne są interakcje z surrealistycznymi postaciami – nie tylko pojawiają się niespodziewanie, ale także naruszają jego prywatność, chwilami wręcz uniemożliwiając funkcjonowanie. Wiele w tym aluzji do kondycji człowieka oraz nawiązań do klasycznych dzieł kina i literatury.

 

Norweska (i po trochu holenderska) reżyserka Tallulah Hazekamp Schwab dopiero debiutuje tym filmem w długim metrażu. Jak na debiut to film wyjątkowo dopracowany pod względem wizualnym i dźwiękowym, przypominający produkcje reżyserskich mistrzów kina surrealistycznego. Pytanie tylko, czy wnosi coś nowego i oryginalnego. Widać próby głębszego, wręcz metafizycznego przesłania. Jednak dla wielu widzów będzie to tylko pretensjonalna poza. Zakończenie może rozczarować. Całość jest tyle zachwycająca, co monotonna. A także wtórna w kontekście podobnych surrealistycznych filmów.

 

Szkoda braku promocji i niszowa dystrybucja w polskich kinach. Dystrybutor Hagi nie ma przebicia do szerszej sieci kin. Pojedyncze seanse to zdecydowanie nie to, na co ten film zasłużył. Ale dla wyrafinowanego widza taki deficytowy produkt smakuje jeszcze lepiej.

 

Atuty:

+ realizacja dźwięku

+ narastająca paranoja

+ klaustrofobiczna lokacja

+ surrealistyczne postacie

+ wyrazista główna rola

+ rozważania o wszechświecie

 

Mankamenty:

- trudne do odczytania przesłanie

- monotonne tempo

- brak promocji

- niszowy dystrybutor

 

produkcja: Holandia, Norwegia, Belgia

rok: 2024

gatunek: surrealistyczny dramat psychologiczny

data polskiej premiery kinowej: 28 marca 2025 rok

dystrybutor: Hagi

 

  • reżyseria, scenariusz: Tallulah Hazekamp Schwab

  • zdjęcia: Frank Griebe

  • muzyka: Stijn Cole

  • montaż: Maarten Janssens

  • obsada: Crispin Glover, Sunnyi Melles, Bjørn Sundquist, Fionnula Flanagan, Dearbhla Molloy, Jan Gunnar Røise, Barbara Sarafian, Esmee Van Kampen, Sam Louwyck

 

 

obejrzane we wtorek 8 kwietnia 2025 roku, o godz. 16:00, na małej sali Kinoteki


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page