„Na zawsze Melomani”: jazz w podziemiu (ocena 7/10)
Osoby grające na instrumentach dzielą się na dwie kategorie: muzycy i jazzmani.
Tuż po zakończeniu wojny, w smutnym czasie stalinizmu, gdy jakiekolwiek wpływy zachodniej kultury były w Polsce zabraniane powstaje w Łodzi grupa jazzowa Melomani, która zapoczątkowała popularność luźniejszej i jawnie antysocjalistycznej formie zabawy.
Znakomity dokument polskiej muzyki jazzowej. Liczne archiwalia i wypowiedzi muzyków, dziennikarzy, filmowców. Dużo gadających głów, ale za to jakże ciekawe wypowiedzi. Oddano również aspekt historyczno-polityczny: muzyka jako bunt przeciwko komunistycznej władzy i smutnej atmosferze powojennej. Co prawda sama historia opowiedziana chaotyczna, co i tak nie przeszkadza w tym przypadku, w końcu TO TYLKO JAZZ.
Atutem są również nawiązania do produkcji filmowej i serialowej. Muzycy jazzowi robili kariery także w tej dziedzinie sztuki. Warto rozkoszować się również lokacjami charakterystycznymi dla Melomanów – pojawia się chociażby Nowa Huta.
Film pokazany na Festiwalu w Kazimierzu wzbudził owację. Warto byłoby pokusić się o dystrybucję kinową – jakiż byłby to prezent dla pamiętających te czasy, a także dla młodszych którzy już nie doświadczą takiego muzycznego entuzjazmu.
Zalety:
+ historia polskiego jazzu
+ nakreślony kontekst historyczny
+ ciekawe wypowiedzi
+ liczne archiwalia
+ dużo muzyki
+ filmowe nawiązania
+ lokacje (Plac Centralny w Nowej Hucie, Łódź, Ustronie Morskie)
+ szczypta poczucia humoru
Wady:
- formuła gadających głów
- chaos chronologiczny
Spotkanie z twórcami:
produkcja: Polska
rok: 2022
gatunek: dokument
festiwale: Festiwal Dwa Brzegi 2022
dystrybucja: NAVICULA.M Sp. z o.o.
· reżyseria: Rafał Mierzejewski
· scenariusz: Igor Mertyn
· zdjęcia: Edgar Griszczuk
· montaż: Wojciech Chmielewski
· muzyka: Michał Kobojek, Antoni Dębski, Marcin Bzyk
· występują: Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda, Antoni Studziński, Alojzy Thomysa, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Karolak, Michał Urbaniak, Przemysław Dyakowski
Commentaires