top of page

„Piep*zyć Mickiewicza 2”: autystyczny uczeń (ocena 7/10 za Korka)

  • Zdjęcie autora: Andrzej
    Andrzej
  • 24 sty
  • 2 minut(y) czytania

To komedia, którą młodzież zrozumie, polubi i będzie się dobrze bawić.
Nowy rok szkolny: zarówno nauczyciele, jak i uczniowie niechętnie wracają z wakacyjnego odpoczynku. Dyrektorem liceum imieniem Stanisława Barei zostaje wyjątkowo antypatyczny belfer. Do szkoły przybywa także nowy uczeń Korek – miłośnik lokomotyw.

Po udanej, ale średnio, pierwszej części - ta jest lepsza. Udanym zabiegiem było przekierowanie uwagi ze szkolnego ekscentrycznego nauczyciela na samych uczniów. Na plan pierwszy wysuwa się wątek nowego chłopca z wyraźnymi problemami autystycznymi. Spotyka się on z agresją, ale także poznaje przyjaciół akceptujących jego schorzenie. Wątek młodzieżowy opiera się głównie na młodocianych perypetiach seksualnych. W tym celu dochodzi nawet do nietypowego na terenie szkoły spotkania. Atutem filmu są przede wszystkim wiarygodne dialogi, dobre tempo i młodzieżowe aktorstwo. Na wyróżnienie, wręcz na podziw, zasłużył Karol Rot znakomicie odnajdujący się w trudnej roli. Wyróżnia się także cała grupa dziewcząt, w dużo bardziej stonowanych rolach, oddających trud kobiecych rozterek okresu dojrzewania.

 

Gorzej jest z wątkami nauczycieli. Dyrektor to postać skrajnie negatywnie przerysowana, mimo że nie było takiej potrzeby. Bezbarwnie wypada Dawid Ogrodnik, jego motyw najwyraźniej wyczerpał się w części pierwszej. Tym lepiej, że sprawy dorosłych, także te sercowe, zeszły na drugi plan.

 

Nie da się ukryć, iż pod względem filmowym to film pełen potknięć, chaosu narracyjnego i sztuczności. Trafia jednak do odbiorców, do których jest skierowany, czyli głównie do licealistów. Pokaz przedpremierowy w warszawskiej Galerii Arkadia wywoływał żywiołowe reakcje, a spotkanie z aktorami wyróżniało się konkretnymi pytaniami i świetnym kontaktem. To bardzo dobrze, że powstają również filmy dostosowane do oczekiwań współczesnej młodzieży, czyli pokolenia Z.

 

Bardzo wiele polskich filmów topornie eksploatuje uroki Warszawy. Często robi się to już zbyt sztampowe i nudne. Ten jednak robi to w sposób przyjemny i nie nachalny. Pojawiają się charakterystyczne dla Warszawy miejsca: ulica Karowa, mosty, parki, a w tle monumentalny Pałac Kultury i Nauki. Lokacje te uzasadnione są charakterem poszczególnych scen i współgrają z tematyką rozterek współczesnej miejskiej młodzieży.

 

Atuty:

+ tematyka autyzmu

+ zagadnienie seksualizacji młodzieży szkolnej

+ miłosne dylematy

+ degradacja postaci nauczyciela na rzecz bohaterów młodzieżowych

+ wiarygodnie rozpisane dialogi

+ młodzieżowe aktorstwo

+ dobre tempo

+ zabawne sceny

+ przekonujące aktorstwo

+ furtka do kolejnej części

+ żywiołowy odbiór młodej widowni

+ dużo Warszawy

 

 

Mankamenty:

- przerysowane postacie negatywne

- chaotyczna narracja

- raczej zbyt młodzieżowe dla starszych widzów

 

produkcja: Polska

rok: 2024

gatunek: komedia młodzieżowo-autystyczna

polska premiera: 24 stycznia 2025

dystrybucja: Forum Film Poland

 

  • reżyseria: Sara Bustamante-Drozdek 

  • scenariusz: Kacper Szymański

  • obsada: Karol Rot, Hugo Tarres, Wiktora Koprowska, Aleksandra Izydorczyk, Ada Grodzka, Krystian Embradora, Artur Gwizdak, Dawid Ogrodnik, Weronika Książkiewicz, Igor Pawłowski, Jarosław Gruda

 

obejrzane w poniedziałek 20 stycznia 2025 roku, o godz. 19:30, podczas przedpremierowego pokazu w kinie Cinema City Arkadia wraz ze spotkaniem z aktorami po filmie


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page