top of page

„Reality”: przesłuchanie (ocena: 7/10 – za sygnalistkę)


Kameralny thriller psychologiczno-polityczny.

Młoda tłumaczka zostaje we własnym domu zatrzymana przez funkcjonariuszy FBI. Po ogarnięciu zwierzaków: suczki i kotka, rozpoczyna się poważne przesłuchanie.

Jednostkowe działanie zagrożeniem dla najważniejszego państwa na świecie? Bohaterka jest niepozorną dziewczyną, pracująca jako tłumaczka, wcześniej na misji wojskowej, znającą trzy unikalne języki azjatyckie. Jej praca jest objęta ścisłą tajemnicą, a w biurze na żywo nadaje amerykańska telewizja informacyjna. W przestrzeni publicznej mnożą się oskarżenia z okresu prezydentury Donalda Trumpa oraz podejrzenia o zewnętrzne ingerencje w amerykański proces wyborczy.


Autentyczna historia dziewczyny o imieniu Reality zachowuje osobisty i jednostkowy wymiar. Film staje się kameralnym: akcja w jednym miejscu, na przestrzeni jednego popołudnia, z ograniczoną ilością postaci – thrillerem. Oparty na dialogach, interesującym aktorstwie, bardzo ciekawymi zabiegami dźwiękowymi i montażowymi. Ścieżka dźwiękowa jest oparta na autentycznych nagraniach przesłuchań – co początkowo może sprawiać problemy w odbiorze, jednak już w zamkniętym pomieszczeniu jakość jest przystępniejsza (tudzież widz przyzwyczaja się do takiej formuły). Do formy dostosowali się również aktorzy, na szczególną uwagę zasługuje stonowana rola głównej bohaterki.


Osobisty wymiar historii nadają zwierzęta domowe. Powaga przesłuchania przed FBI przełożona zostaje wobec prozaicznej konieczności wyprowadzenia psa na spacer i wyciągnięcia kota spod łózka. To dodatkowo nadaje kameralny nastrój przesłuchaniu, którego konsekwencje obiegły telewizyjne serwisy informacyjne.


Film „Reality” dobrze pasował do klimatu wakacyjnego festiwalu w Kazimierzu, ale też ogólnego nastrojów w Polsce ogarniętej już gorączką zbliżających się wyborów parlamentarnych. Płonna nadzieja że w naszym kraju emocje polityczne będą mniej rozpalone niż w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony film jest pewnym ostrzeżeniem dla wielu, którzy nie potrafią oddzielić swoim poglądów politycznych od codziennej pracy zawodowej.


Zalety:

+ rosnące napięcie

+ kameralna forma przesłuchania

+ realizacja dźwięku

+ zaskakujące pomysły montażowe

+ dobrze zagrane – ciekawa rola Sydney Sweeney

+ w tle podtekst polityczny

+ aktualna, znana historia

+ rola jednostki w maszynce państwowej

+ w klimacie politycznej gorączki przedwyborczej

+ pocieszne zwierzęta domowe


Wady:

- wątpliwa moralnie postawa protagonistki

- trudny do wytrzymania dźwięk autentycznych nagrań

- pomijany, zapewne celowo, szerszy kontekst

- dla zaznajomionych z amerykańską polityką znany zawczasu finał

- widoczna adaptacja teatralna


produkcja: Stany Zjednoczone

rok: 2023

gatunek: kameralny dramat psychologiczno-polityczny

dystrybucja: M2 Films

premiera: 11 sierpnia 2023

festiwale: 17 Festiwal Dwa Brzegi 2023, Berlinale


  • reżyseria: Tina Satter

  • scenariusz: Tina Satter, James Paul Dallas

  • zdjęcia: Paul Yee

  • montaż: Jennifer Vecchiarello, Ron Dulin

  • obsada: Sydney Sweeney, Josh Hamilton, Marchánt Davis, Benny Elledge, John Way, Darby, Arlo, Allan Anthony Smith


Obejrzane w ramach 17 Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą, w czwartek 3 sierpnia 2023 roku o godz. 18:30, w kinie We Love Cinema

コメント


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page