„Słoń”: stop LGTB (oceny: Woda 7/10, Ogień 5/10)
Polskie kino gejowskie.
Na pogrzeb sąsiada wraca do wsi dawno nie widziany chłopak, który poświęcił się karierze muzycznej. Prowadzący własne gospodarstwo Bartek wyjeżdża po niego na kolejową stację.
Reżyser - gej tworzy produkcję skażoną stereotypowym spojrzeniem homoseksualisty na rzeczywistość. Główną wadą filmów gejowskich nie jest obrzydzenie jakie u ludzi normalnych budzą ich związki, ale miałkość scenariusza: Prostota oparta na schemacie: poznali się, zakochali i nie zostali zaakceptowani, nie jest niczym wyróżniającym się jak myślą twórcy. Do tego dochodzi nadwrażliwa ocena stosunku społeczeństwa do gejów. Wrażenie jakoby byli na polskiej prowincji prześladowani i izolowani istotnie mija się z faktami. Wystarczy, że nie będą się całować publicznie i chodzić porozbieranymi na paradach to naprawdę już nikogo nie obchodzi z kim śpią.
Różnorako można odebrać sceny intymne ukazane w tym filmie. Z jednej strony widać dopracowanie i próbę stonowania. Z drugiej dla widza heteroseksualnego budzą one pewien niesmak.
Dużo lepiej w filmie ukazane są stosunki rodzinne. Wyjazdy dzieci ze wsi i rodzice pozostawieni samymi sobie. Niedojrzałość emocjonalna młodego pokolenia. Problemy w związkach – najciekawszy w tym filmie jest epizodyczny wątek siostry bohatera. Na spotkaniu po filmie dominowała natomiast postać nadopiekuńczej matki.
Akcja umiejscowiona jest na prowincjonalnej wsi na Podhalu. To umożliwia ukazanie ładnych krajobrazów. Ale dla reżysera ważniejsze jest propagowanie tez środowiska LGTB. Tytuł też mógł ze dwa razy przemyśleć, bo ten akurat filmowo jest od dwóch dekad „zajęty”.
Zalety:
+ kameralny klimat
+ obserwacje społeczne
+ dopracowane sceny intymne
+ górskie krajobrazy
Wady:
- punkt widzenia środowiska LGTB
- uproszczenia i stereotypy
- ubogi scenariusz
- niewykorzystane drugoplanowe wątki
- tytuł tożsamy ze słynniejszym filmem
Spotkanie z twórcami:
produkcja: Polska
rok: 2022
gatunek: dramat
festiwale: Festiwal Dwa Brzegi 2022, Era Nowe Horyzonty 2022
dystrybucja: Tongariro Releasing
· reżyseria, scenariusz: Kamil Krawczyński
· zdjęcia: Jakub Sztuk
· montaż: Kamil Krawczycki, Agnieszka Białek-Zaborowska
· muzyka: Jan Królikowski
· kostiumy: Zofia Jocek
· obsada: Jan Hrynkiewicz, Ewa Skibińska, Paweł Tomaszewski, Wiktoria Filus, Ewa Kolasińska, Ireneusz Pastuszak, Bogusław Repelewicz, Tomasz Zaród, Wiktoria Stachowicz
Comments