top of page

„Uwolnić Poly”: przygoda na cztery kopyta (ocena: 6/10 – za kucyka)


Kucyk w kinie familijnym: może i szablonowe, może i mało edukacyjne, ale urocze.

Pielęgniarka z Paryża, po rozwodzie przenosi się ze swoją córką na prowincję. Dziewczynka nie może się zintegrować z nowym środowiskiem, swoje uczucia kieruje do osiołka z cyrku.

Wykorzystano wiele szablonów kina familijnego: rozwód rodziców, zmiana środowiska, brak akceptacji rówieśników, przyjaźń ze zwierzęciem, chłopiec przyjaciel z patologicznej rodziny … To zostaje zrównoważone przez żywą historię, ciekawych bohaterów i szerszy kontekst społeczny (wykluczenie, problemy rodzinne, specyfika mniejszej społeczności, dbałość o prawa zwierząt).


Prawdziwym mankamentem tej produkcji jest ukryty kontekst edukacyjny, szkodliwy edukacyjnie. Sprowadza się on do powszechnej krytyki dorosłych – negatywny jest każdy mężczyzna (dyrektor cyrku, masarz) , co najwyżej fajtłapowaty (policjanci). Ryzykowne jest również promowanie nastolatkom wojującego wegetarianizmu – strach pomyśleć o społeczeństwie wychowanym na roślinkach. Mądrzejsze dziecko odrzuci taką propagandę, ale znajdą się też takie które po seansie odmówią schabowego na obiad.


W tym kontekście może lepiej że ten gorzki cukierek w ładnym opakowaniu dotarł do Polski w tempie żółwia, a nie kuca. Nie da się ukryć, ze nawet w dystrybucji vod ogląda się miło, tylko że trzeba w trakcie seansu uczulić się na myślenie i ewentualne skorygowanie dziecku negatywnych sygnałów płynących jak to z Francji – wątpliwego przekazu.


Zalety:

+ wartka akcja

+ sympatyczna protagonistka

+ pocieszny konik

+ kontekst społeczny małej mieściny

+ poprawnie rozpisane dialogi

+ ładne lokacje


Wady:

- oparte na ogranych szablonach kina familijnego

- wątpliwe edukacyjne

- negatywne postawy dorosłych

- fajtłapowaci policjanci

- wojujący wegetarianizm

- spóźniona dystrybucja


Zwiastun:


tytuł oryginalny: Poly

produkcja: Francja, Belgia

rok: 2020

gatunek: familijny

data premiery: 2 grudnia 2022

dystrybucja: Monolith Films


  • reżyseria: Nicolas Vanier

  • scenariusz: Maxime Giffard, Jérôme Tonnerre na podstawie powieści Cécile Aubry

  • obsada: François Cluzet, Julie Gayet, Patrick Timsit, Elisa de Lambert, Orian Castano, Yohann Drouin, Clément Huot, Calli Peysson, Anne-Marie Pisani, Gérard Dubouche, Jean-Jérôme Esposito

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page