top of page

"Wrooklyn Zoo”: Polacy i Brudasy (ocena: 6/10 za deskorolkarza)



Wrocław – biała krew kontra deskorolkarze i Romowie.

Licealista w klasie przedmaturalnej, wychowywany przez dziadka, poznaje piękną dziewczynę z zamieszkującego Wrocław koczowiska Romów.

Punktem wyjścia jest młodzieżowa fabuła. Bohater przygotowuje się do konkursu deskorolkarzy, a jego głowę zajmują przelotne romanse. Sytuację odmienia pojawienie się pięknej romskiej dziewczyny. Zaczyna dominować wątek melodramatyczny, z elementami mezaliansu, momentami wręcz Romeo i Julia. Jednak na pierwszy plan wysuwają się kwestie społeczne. Akcja toczy się w nieokreślonym czasie, raczej w okolicy końca lat 90-tych ubiegłego wieku. Wówczas napięcia narodowo-społeczne przybierały ostre formy. Film operuje stereotypami i przerysowaniami. Sama fabuła jest lekko przeciągnięta, jednak w dopuszczalnej skali.

 

Na pierwszy plan wysuwa się wyrazisty protagonista – chłopak o trudnej sytuacji rodzinnej i lekkodusznym podejściu do rzeczywistości. W ciekawy sposób odgrywa go Mateusz Okuła, aczkolwiek momentami zbyt przypominającym Michała Koterskiego. Ale także drugoplanowe role przyciągają, szczególnie lwowski akcent Jana Frycza.

 

Produkcja operuje szybkim, wręcz teledyskowym montażem. Radzi sobie także w scenach bardziej kameralnych. Do tego ukazuje surową stronę Wrocławia. Sporym zaskoczeniem jest idealna jak na polski film słyszalność dialogów i wzorowa realizacja dźwięku.

 

Specyficzny to film. I zapewne nie każdemu się spodoba. Polskich kin nie podbił - dystrybucja była bardzo krótka. Można też obejrzeć w dystrybucji pokinowej, bo mimo wszystko – warto.

 

Atuty:

+ młodzieżowy klimat

+ obraz Polski lat 90-tych XX wieku

+ szybki montaż

+ wyrazistość bohaterów

+ przyciągająca główna rola

+ wpływ kultury romskiej

+ perfekcyjna jak na polskie kino realizacja dźwięku

+ surowe wrocławskie lokacje

 

Mankamenty:

- stereotypy, stereotypy, stereotypy ….

- przeciągnięta fabuła

- mało wiarygodne

- przesadnie wulgarne

 

produkcja: Polska

rok: 2024

gatunek: dramat młodzieżowo-społeczny

polska premiera: 18 października 2024

dystrybucja: Kino Świat

 

  • reżyseria, scenariusz: Krzysztof Skonieczny

  • obsada: Mateusz Okuła, Natalia Szmidt, Jan Frycz, Renata Dancewicz, Konrad Eleryk, Danuta Dolińska, Hanna Koczewska, Tony Trujillo, Jakub Szczerba



obejrzane we wtorek, 6 listopada 2024 roku (dzień Urodzin), o godzinie 17:30, w kinie Cinema City Bemowo

Comentários


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page