top of page

„Wujek foliarz”: spiskowe teorie (ocena: 4/10 za Figurę)


Największą teorię spiskową jest to, że kogokolwiek ten film rozśmieszył.
Uczestnik terapii wsparcia dostaje propozycję wyjazdu do Włoch. Zostaje jednak porwany przez wujka wędkarza i wplątany w aferę związany z wyborami do samorządu.

Ogląda się z rosnącym zażenowaniem. Od pewnego momentu już z obojętnością, przez co film dłuży się, pomimo stosunkowo ograniczonego metrażu. Tematyka spiskowych teorii dziejów i ich wyznawców wydała się idealna dla produkcji komediowych. Jedyne co się udało stworzyć to wyrazistych bohaterów. Ich postępowanie, sama akcja oraz dialogi w żaden sposób nie wykorzystują tego potencjału.

 

Za scenariuszem kryje się, bardzo w ukryciu, osoba Joanny Pawluśkiewicz. Dziewczyny związanej z teatrem improwizowanym, warszawskimi: Klubem Komediowym i Resortem Komedii. Ta specyficzna forma żartu sprawdza się w kameralnym nastroju podziemnych piwnic. Gorzej jednak, gdy tekst zostaje przeniesiony na kinowy ekran.

 

Szkoda znanych aktorów pojawiających się na drugim planie. Woronowicz w wielu rolach komediowych się sprawdzał – tym razem kompromitacja. Dzięgiel i Figura nie lepiej. Skrajnie fatalnie Andrzej Grabowski, który udaje zwolennika Fidela Castro mówiąc w takim stylu, że nawet podłożyli mu napisy – zupełnie zbytecznie bo jak inni nie rozśmiesza. Jak ktoś pomyśli, że na tym tle dwójka głównych bohaterów się broni, to jest wprost przeciwnie.

 

Film podobno ma swoich zwolenników. Ale chyba nie wybrali się oni do kin. Bo najczęściej pojawiającą się opinią widzów, jest taka, że nikt w trakcie seansu się ni razu nie zaśmiał.

 

Atuty:

+ wyrazistość

+ dobre tempo

+ obsada drugoplanowa

+ pozytywne opinie

 

Mankamenty:

- poziom poczucia humoru

- nieudolne operowanie absurdalnością

- sposób rozpisania dialogów

- dłuży się pomimo ograniczonego metrażu

- fatalne aktorstwo

 

produkcja: Polska

rok: 2025

gatunek: komedia spiskowa

data polskiej premiery kinowej: 14 marca 2025 roku

dystrybucja: Mówi Serwis

 

  • reżyseria: Michał Tylka

  • scenariusz: Filip K. Kasperaszek, Michał Tylka przy współpracy z Joanną Pawluśkiewicz

  • zdjęcia: Wojciech Zieliński

  • muzyka: Tymoteusz Witczak

  • montaż: Maria Zuba

  • scenografia: Aleksandra Klemens

  • kostiumy: Krzysztof Łoszewski

  • dźwięk: Marcin Matlak, Mateusz Adamczyk 

  • obsada: Mikołaj Kubacki, Kamila Urzędowska, Adam Woronowicz, Andrzej Grabowski, Katarzyna Figura, Piotr Adamczyk, Michał Sikorski, Marian Dzięgiel, Dorota Chotecka

 

obejrzane w poniedziałek, 17 marca 2025 roku, o godz. 22:15, w Cinema City Promenada


Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page