"Wędrująca ziemia 2" – żegnaj Układzie Słoneczny (4/10 za Księżyc)
Chińska odyseja kosmiczna.
Ziemi, a wręcz Układowi Słonecznemu, grozi zagłada. Powstaje projekt przeniesienia całej planety do innego miejsca w kosmosie (!?!). Rozpoczyna się realizacja przewidziana na pokolenia. Pierwszą przeszkoda jest uwolnienie się od przyciągania grawitacyjnego pobliskiego Księżyca.
Sam pomysł scenariuszowy, znany już z pierwszej części dystrybuowanej na Netflixie, wydaje się oryginalny i intrygujący. Chińczycy pozazdrościli sukcesów kina science-fiction i przeznaczyli imponujące środki na ten projekt. Trzeba przyznać, że widać rozmach realizacyjny. Niestety nie nadąża za tym kompozycja narracji i kreacja postaci. Praktycznie w obu filmach nie ma charakterystycznej postaci (może poza ruskim kosmonautą). Sama akcja jest nudno, wlecze się jak flaki z olejem. Film zupełnie nie angażuje, a stosowane różnorodne rozwiązania w żaden sposób nie uzasadniają aż tak długiego metrażu.
Druga część, przynajmniej dystrybuowana w kinach, chociaż w polskich – niszowo, narracyjnie wychodzi z wykorzystanego w pierwszej części konceptu. Co ciekawe nie tylko nie wychodzi poza ramy czasowe wówczas osiągnięte (Ziemia już w grawitacji Jowisza), ale wręcz ogranicza się czasowo do pierwszego etapu wyprawy. To byłby ciekawy zabieg, gdy ta pierwsza część projektu jakoś intrygowała. A tym czasem pierwotny scenariusz nad problemem uwolnienia się od grawitacji Księżyca przeszedł bez jakiegokolwiek wspomnienia, a teraz okazuje się jak bardzo było to krytyczne.
Największą wadą produkcji jest brak zarysowania ciekawych bohaterów. Można co prawda powiedzieć, że podobnie było w uznawanej za kanon „Odysei Kosmicznej” ale tam przynajmniej był charyzmatyczny komputer. W tym przypadku zupełnie nie ma komu kibicować, chyba że chińskiej propagandzie sukcesu.
Można dyskredytować ten film na wielu płaszczyznach. Pozostaje jednak on w swoim kraju hitem frekwencyjnym. A za tym idzie sukces kasowy. Może dla europejskiego widza jest to produkcja niestrawna, ale jak widać w Chinach wzbudził zainteresowanie.
Zalety:
+ pomysł scenariuszowy
+ rozmach realizacyjny
+ sukces budżetowy
Wady:
- nieangażujące
- chaotyczne
- brak charakteryzacji postaci
- za długie
- propagandowe
tytuł oryginalny: Liu Lang Di Qiu 2
produkcja: Chiny
rok: 2023
gatunek: science-fiction
premiera: 19 sierpnia 2023
dystrybucja: 9th Plan
reżyseria: Frant Gwo
scenariusz: Gong Geer, Frant Gwo
obsada: Andy Lau, Jing Wu, Zina Blahusova, Clara Lee, Liya Tong, Andy Friend, Khalid Ghanem
obejrzane 12 września 2023 roku, o godz. 20:50, w Cinema City Arkadia
Comments