top of page

„Świat po pracy”: od Korei do Kuwejtu (ocena: 6/10 – za pracoholizm)


Analiza współczesnego rynku pracy.

Przegląd sytuacji na rynku pracy, pracodawcy i pracownika: w różnych krajach, na różnych kontynentach.

Są kraje, gdzie praca jest istotą życia. Przykładem w filmie jest Korea Południowa, która dzięki wysiłkowi społeczeństwa przeszła z biedy do jednego ze światowych liderów gospodarczych. Po drugiej stronie przedstawione zostały przypadki krajów, gdzie sytuacja jest odmienna. W bogatym Kuwejcie każdy ma możliwość pracować (nie ma bezrobocia), ale często praca sprowadza się do przychodzenia do niej, a i to niekoniecznie. W niebezpiecznym kierunku zmierza również rynek w krajach europejskich, szczególnie południowych. We Włoszech 30% młodych ludzi nie podejmuje żadnej aktywności zawodowej (praca, szkoła, uczelnia, szkolenia), żyją imprezami i zabawą – nawet doczekali się swojego określenia.


Niezwykle istotnym aspektem prognozowania rynku pracy jest robotyzacja, a ostatnio także sztuczna inteligencja. Szacuje się, że większość pracy w perspektywie najbliższych lat lepiej od człowieka wykona robot. To może spowodować iż większość społeczeństwa będzie otrzymywała minimalne do przeżycia środki, w zamian nie będzie miała nic do roboty. Dla wielu to przerażająca perspektywa.


Film pomimo wrażenia niewypełnienia w pełni tematu, zawiera wiele ciekawych, interesujących widza spostrzeżeń i analiz. Pozostaje uczucie niedosytu, które jednak można wypełnić dodatkową lekturą i sprawdzaniem podawanych w filmie informacji.


Przyjęta forma dokumentalna jest mało wyszukana. To praktycznie tylko wypowiedzi uzupełniane ładnymi obrazkami. Brakuje bardziej zmyślnych form dokumentalnych (animacji, wykresów, symulacji itp.).


Film wzbudził szersze zainteresowanie. Nie tylko festiwalowe. Wszedł do regularnej dystrybucji i w kinach studyjnych gromadzi nieliczną, ale jednak wystarczająca do dłuższego wyświetlania, publiczność.


Zalety:

+ ciekawe spostrzeżenia

+ logiczna konstrukcja

+ pożyteczne wnioski

+ szerokie spektrum analizy

+ luźna forma

+ dystrybucja kinowa


Wady:

- gadające głowy

- większy potencjał tematu

- mało atrakcyjna forma dokumentalna


tytuł oryginalny: After Work

produkcja: Szwecja, Włochy, Dania

rok: 2023

gatunek: dokument

premiera: 4 sierpnia 2023

dystrybucja: Against Gravity

festiwale: 20. Millennium Docs Against Gravity


  • reżyseria, scenariusz: Erik Gandini

  • muzyka: Christoffer Berg, Johan Söderberg

  • zdjęcia: Sofia Liander, Måns Månsson, Daniel Takács

  • montaż: Johan Söderberg

  • występują: Noam Chomsky, Elisabeth Anderson, Josh Davis, Elon Musk, Yoo Ga Yeon


obejrzane w środę 16 lipca 2023 roku, o godz. 18:15, w kinie LAB w Zamku Ujazdowskim

Comments


Ostatnie posty
Search By Tags
Follow Us
  • Twitter Social Icon
bottom of page